Print
Hits: 10970

Uptime Institute veri merkezi sürekliliği için standartlar geliştirilen bir kuruluştur. “Tier Classification System” (Seviye Sınıflandırma Sistemi) ile çığır açan Uptime Instutite Tier 1, Tier 2, Tier 3 ve Tier 4 olarak 4 farklı şekilde yayınlanan standart ve sertifikaları uluslararası alanda kabul görmüş ve günümüzde veri merkezlerinin varsayılan sertifikaları haline gelmiştir. Uptime Institute’in bu sertifikaları oluşturmaktaki amacı işletmelerin yaşam döngüsünün en büyük parçalarından olan veri merkezlerinin sürekliliğini, yedekliliğini sağlamak ve bunları farklı ihtiyaç gruplarına göre yapmaktır. Bu yüzden de dört farklı seviyede sertifika yayınlayarak esneklik göstermektedir. Uptime; enerji sağlama, iklimlendirme, ortam izleme, güvenlik, yangından koruma, kablolama gibi bir çok sisteme değinerek bu sistemlerin sürekliliğini değerlendirmektedir. Veri merkezlerinin maliyet ve güvenirlik seviyeleri Tier seviyelerine göre değişmektedir. (Neudorfer, 2012)

Tier 1 - basit sistem

Bu seviye çok büyük öneme sahip olmayan yapılarda, bilgi teknolojileri sistemleri için çalışma ortamlarından ayrıştırılmış rezerve bir oda söz konusudur. Bu sistem odaları sistemin anlık veya kısa süreli enerji kesintilerinden ve dalgalanmalarından korumak amacıyla bir adet UPS cihazıyla desteklenir. Uzun süreli enerji kesintilerinde UPS’e enerji iletmek amacıyla bir adet jenaratör bulunmaktadır. Sistem altyapısında herhangi bir yedeklilik söz konusu olmadığı için planlı bir çalışma yapılacağı zaman sistemin önceden güvenli bir şekilde kapatılması gerekmektedir. Plansız oluşan kesintilerde ise bilgisayar sistemlerinin kesintiye uğraması söz konusudur. (Diaz, 2014; Turner, Seader, & Renaud, 2008)

Tier 1 seviyesinde bakım veya planlanmayan problemlerden dolayı yıllık 28.8 saat kesinti yaşanabileceği yani sistemde %99.67 oranında devamlılık olacağı öngörülmektedir. (Turner, Seader, & Renaud, 2008)

Tier 2 - yedekli sistem

Tier 2 de Tier 1’ e ilave olarak sistem kesintilerini engellemek amacıyla enerji ve soğutma sistemleri yedekli olarak çalışmaktadır. Bu sayede bakım yapılacağı zaman bilgisayar sistemleri etkilenmeden işlem yapılabilir.  Dezavantajı yedekli bu sistemlerin enerji dağıtımları tek kanaldan yapılmaktadır, bu nedenle enerji dağıtım kanalında oluşan problem sistemi etkileyecektir. (Diaz, 2014; Turner, Seader, & Renaud, 2008)

Tier 2 seviyesinde bakım veya plansız olaylardan dolayı yıllık 22 saat kesinti yaşanabileceği farklı bir ifade ile sistemde %99.75 oranında kesinti olmayacağı öngörülmektedir. (Turner, Seader, & Renaud, 2008)

Örnek veri merkezleri; Edicom Business Center, AB Network, S.A. Primary Data Center, Hewlett-Packard Centroamerica Datacenter Services. (Uptime Institute, 2016)

   Tier 3 - eşzamanlı bakım

Tier 3 de ilave olarak veri merkezi bileşenlerinde değişiklik veya bakım gibi çalışmalarda bilgisayar sistemlerinin kapanmasına gerek kalmadan sistemin devam edebilmesi için enerji, yedekli dağıtım kanallarıyla otomatik enerji taransferi yapan anahtarlar sayesinde dağıtılmaktadır. UPS ile bilgisayar bileşenleri birden fazla bağlantıyla birbirine bağlanmaktadır. Bu sayede bilgisayar sistemleri oluşan bir aksaklıktan etkilenmemektedir. Genellikle büyük sorumlulukları olan veri merkezlerinde kullanılır. (Diaz, 2014; Turner, Seader, & Renaud, 2008)

Tier 3 seviyesinde bakım zamanlarında yedeklilik sayesinde sistemi kapatmak gerekmediğinden sadece beklenmeyen problemlerde kesinti yaşanabilmektedir. Bu durum yıllık 1.6 saat kesinti yaşanabileceği, sistemde %99.98 oranında süreklilik olacağını göstermektedir. (Turner, Seader, & Renaud, 2008)

Örnek veri merkezleri; TURKCELL Gebze veri merkezi, Turksat Konya veri merkezi, Turk Telekom Gayrettepe veri merkezi, Turkiye Finans Katilim Bankasi veri merkezi, Samsung SDS ICT, Fujitsu Services, Huawei Technologies Co., LTD K3 Cloud Container. (Uptime Institute, 2016)

Tier 4 - hata toleransı

Tier 3’ün üzerinde bütün altyapı hata toleransı mantığı ile tasarlanmıştır. Başka bir ifade ile bütün tier seviyelerini kapsayan ilaveten hata toleransının en yüksek şekilde planlanmasıyla oluşan seviyedir. Bu seviyede birden fazla enerji üreticisinden yedekli olarak enerji temin edilir. Birden fazla ve fiziksel olarak birbirinden ayrılmış ve ayrılan sistemlerin kendi içinde yedeği olan sistemler söz konusudur ve bu sistemler bilgisayar sistemlerine (sunucu, depolama, ağ bileşenleri) birden fazla bağlantı yoluyla yedekli olarak bağlanıp desteklenmektedir. Yedeklenen bütün sistemlerin arasındaki geçişler otomatik olarak gerçekleşmektedir. Çok yüksek yatırımlar gerektirdiğinden genellikle üst düzey seviyede işlem yapan veri merkezleri tercih etmektedir. (Diaz, 2014)

Tier 4 seviyesinde gerçek anlamda yedeklilik söz konusu olduğu için bakım zamanlarında kesinti yaşanmamaktadır, beklenmeyen problemlerden dolayı yıllık 0,8 saat kesinti yaşanabileceği ve sistemin %99.99 oranında devamlılığı söz konusudur. (Turner, Seader, & Renaud, 2008)

Örnek veri merkezleri; Switch SUPERNAP, Standard Bank Data Centre, Vodafone Shared Service Limited Data Center-A (Uptime Institute, 2016)

 

Uptime Institude Tier Karşılaştırmaları (Turner, Seader, Renaud, 2008)

 

Tier I

Tier II

Tier III

Tier IV

Bina Türü

Bağımlı

Bağımlı

Bağımsız

Bağımsız

Destek Vardıyası

Yok

1 vardiya

1’den fazla vardiya

24 saat destek

Kabinet Başına Standar Enerji

< 1 kW

1-2 kW

1-2 kW

1-3 kW

Kabinet Başına En Fazla Enerji

< 1 kW

1-2 kW

> 3 kW

> 4 kW

Yükseltilmiş Zemin Yüksekliği

12”

18”

30-36”

30-42”

BT Yükünü Destekleyen Bileşenlerin Kapasitesi

N

N + 1

N + 1

N + herhangi hata

Yedeklilik

Yok

Var

Var

Var

Dağıtım Kanalları

1

1

1 aktif, 1 alternatif

2 eş zamanlı aktif

Eş Zamanlı Bakım

Hayır

Hayır

Evet

Evet

Beklenen Kesinti Süresi

28,8 saat

22 saat

1,6 saat

0,8 saat

Süreklilik Oranı

% 99,67

% 99,75

% 99,98

% 99,99

İlk Kurulum Tarihi

1965

1970

1985

1995

 

Uluslararası alanda geçerlilik gösteren ve kapasite, yedeklilik, hata toleransı konularına odaklanan Uptime’ın sahip olduğu 4 farklı sertifikasyon için farklı zorunluluklar vardır. Tier sertifikalarına sahip olmak için bu zorunlulukların yerine getirilmesi gerekir.

https://www.uptimeinstitute.com/